تبلیغات
حاشیه های سینمای ایران - ● انتقاد از تعدد استفاده از ستاره های سینما +عصبانیت رضا کیانیان
حاشیه های سینمای ایرانمدیر وبلاگ : emad bavi
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
صفحه نخست    |     تماس با مدیر    |     پست الکترونیک    |     RSS    |     ATOM
انتقاد از تعدد استفاده از ستاره های سینما +عصبانیت رضا کیانیانگزارش سینمانگار از نشست خبری فیلم «هیچ کجا هیچ کس»
انتقاد از تعدد استفاده از ستاره های سینما +عصبانیت رضا کیانیانخلاصه مطلب : هانیه انارکی: در طی جلسه چندین بار از جانب حاضرین تعدد ستاره های فیلم مورد سوال و انتقاد قرار گرفت. در پاسخ شیبانی تعدد شخصیت را لازمه داستانهای فیلم دانست، ضمن بیان این مساله که در تاریخ سینما فیلم های زیادی با حضور چهره های برجسته با شکست تجاری مواجه شده اند، خود را از این که از چهره های مطرح برای جذب گیشه استفاده کرده است تبرئه کرد.

به گزارش سینمانگار، اولین اکران بخش سوادی سیمرغ جشنواره سی و یکم فجر به فیلم «هیچ کجا هیچ کس» ساخته ابراهیم شیبانی اختصاص داشت.

در زمان نمایش این فیلم ابراهیم حاتمی کیا و هدیه تهرانی چهره های شاخص حاضر در سالن نمایش بودند.

نشست پرسش و پاسخ فیلم پس از نمایش فیلم با حضور ابراهیم شیبانی، رضا کیانیان، مهناز افشار و بهاره کیان افشار بازیگران فیلم و با اجرای محمدرضا شهیدی فرد برگزار شد.

«هیچ کجا هیچ کس» سومین ساخته بلند ابراهیم شیبانی در مقام کارگردان است. او پیشتر به عنوان دستیار کارگردان و بازیگردان با حاتمی کیا همکاری داشته است. 

شیبانی در ابتدای جلسه ضمن تقدیر و تشکر از حضور حاتمی کیا در نشست نقد و بررسی فیلمش عنوان کرد: برای من این مهم ترین نمایش فیلم محسوب می شود.

شیبانی زمان ساخت «هیچ کجا هیچ کس» را  از زمان نگارش فیلمنامه تا پایان مراحل فنی 4 سال اعلام کرد. او درباره نوع روایت فیلم گفت: با توجه به اینکه فیلم های مختلفی با این تم ساخته شده بود، مایل بودم در ساخت فیلم تفاوتی شاخص  خلق کنم، به همین دلیل به این شکل از روایت روی آوردم.

کیانیان در صحبت های ابتدایی اش عنوان کرد: حضور حاتمی کیا در این جلسه برایم جالب است. من زمان فیلمبرداری فیلم حاتمی کیا با شیبانی آشنا شدم، سر همان فیلمی که هنوز هم اکران نشده است؛ «گزارش یک جشن». شیبانی در آن فیلم بازیگردان بود و آشنایی ما از آنجا شکل گرفت. همکاری با گروه بازیگرهای این فیلم برایم تجربه خوشایندی بود؛ تجربه کار با ستاره های جوان سینما.

مهناز افشار در پاسخ به سوال یکی از حاضرین مبنی بر شروع فعالیت حرفه ای با فیلم های "شیرین" و ادامه کار با فیلم های تلخ و سختی گذر از این مسیر عنوان کرد: خیلی تفکیک هایی مثل قصه تلخ، قصه شیرین، سینمای خاص، سینمای عام، ... را باور ندارم. اندازه تجربه همه روزهای من در سینما این اجازه را به من می دهد که در آثار مختلفی حاضر شوم.

در ادامه شیبانی در پاسخ پرسشی درباره هزینه ساخت فیلم، با توجه به لوکیشن های متعدد فیلم و سختی های خاص خودش، هزینه ساخت فیلم را نسبت به متوسط فیلم هایی که در همان سال (سال گذشته) ساخته شده اند بالاتر ارزیابی کرد. 

درباره شیوه ساخت فیلم از کارگردان سوال شد که تا چه حد به آثاری مثل «21 گرم» نظر داشته است. او در پاسخ گفت: طبیعتاً به لحاظ شیوه روایت و شباهت هایی که وجود داشت به «21 گرم» توجه کردم، اما تفاوت فیلم من تعداد زیاد شخصیت هاست که با پیشرفت داستان همه این شخصیت ها در دو خط داستان موازی به هم مربوط می شوند.

در پاسخ پرسش خبرنگار سینمانگار درباره انطباق شکل روایی اثر و فیلمنامه، شیبانی بیان کرد: با توجه به اینکه از تیم مشاوران فیلم نامه استفاده کردیم و زمان زیادی برای نگارش فیلمنامه صرف شد، فیلم عیناً برطبق فیلمنامه روایت می شود. 

در طی جلسه چندین بار از جانب حاضرین تعدد ستاره های فیلم مورد سوال و انتقاد قرار گرفت. در پاسخ شیبانی تعدد شخصیت را لازمه داستانهای فیلم دانست، ضمن بیان این مساله که در تاریخ سینما فیلم های زیادی با حضور چهره های برجسته با شکست تجاری مواجه شده اند، خود را از این که از چهره های مطرح برای جذب گیشه استفاده کرده است تبرئه کرد.

در پایان جلسه کیانیان از انتقادهای مطرح شده بر استفاده از چهره های متعدد در ساخت «هیچ کجا هیچ کس» قدری برآشفت و عنوان کرد من به اندازه سه برابر سال های زندگی خیلی از حاضرین در این جلسه کار هنری کرده ام، من با تجربه به اینجا رسیده ام و الان در سینما کیانیان هستم و  نه یک بازیگر چهره. واقعاً بی انصافی ست که با این ادبیات درباره فیلم صحبت شود.
 
حاشیه 

1- اولین نشست نقد و بررسی فیلمهای بخش رقابتی جشنواره سی و یکم با بی نظمی و تآخیری سی دقیقه ای و در میان ازدحام عکاسان و فیلمبرداران برگزار شد. حضور پرتعداد عکاس ها در زمان برگزاری نشست تصویر عوامل فیلم را کاملاً ماسکه کرده بود. 

2- شهیدی فرد بیشتر وقت جلسه را به صحبت با عوامل فیلم و مطرح کردن سوال های کتبی گذراند و فقط 3 سوال شفاهی مطرح شد. او در پاسخ انتقاد خبرنگار سینمانگار به نحوه برگزاری جلسه عنوان کرد: برگزاری جلسه به این شکل، از پیش تعیین شده است و قرار بر این شده است که نود درصد سوالات کتبی مطرح شود.

3- امسال ظاهراً خبری از تریبون مخصوص پرسش خبرنگاران نیست. میکروفون در میان جمعیت، جا به جا میشود.
 


نوع مطلب :
برچسب ها :